Drukarki Brother łączą w sobie japońską niezawodność z przystępną ceną. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że każde urządzenie może odmówić posłuszeństwa, zwłaszcza jeżeli nie jest należycie konserwowane i serwisowane. Co robić, gdy drukarka wyświetla komunikat o błędzie? W niektórych przypadkach, nie obejdzie się bez wizyty w serwisie, ale z wieloma problemami możemy poradzić sobie samodzielnie.
Badania rynkowe jasno pokazują, że użytkownicy urządzeń elektronicznych darzą największym zaufaniem sprzęty pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nic dziwnego, bo japońskie marki długo pracowały na swoją renomę. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że pojęcie “idealny/idealna/idealne” nie funkcjonuje w odniesieniu do elektroniki. Mówiąc wprost – nie ma urządzenia odpornego na usterki, tym bardziej, że często przychodzi im pracować w nieodpowiednich warunkach, a użytkownicy podchodzą do nich z pewną nonszalancją, całkowicie zaniedbując kwestie serwisowe. To samo dotyczy drukarek – nawet najbardziej niezawodny model może wyświetlić komunikat o błędzie. Co robić, gdy to nastąpi?
Kody błędów, czyli rozszyfrowujemy szyfry
Zanim będziemy mogli usunąć błąd, najpierw będziemy musieli dowiedzieć się, co oznacza komunikat na ekranie. Urządzenia drukujące nie informują wprost o występującej usterce, robią to za pomocą sekwencji liczb bądź liczb i liter. W niektórych przypadkach pojawia się też dodatkowy komunikat, jak “unable to print”, “unable to clean”, “nie można czyścić”, “nie można drukować” itp. Poniżej objaśniamy najczęściej występujące komunikaty:
- kody 10, 11, 12, 1A, 1D – odnoszą się do problemów z wydrukiem dwustronnym, czyli z tzw. dupleksem,
- kody 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 3C, 3E, 3F – dotyczą zacięcia papieru w rolkach,
- kody 40, 42, 43, 44 – oznaczają zbyt niską albo nadmiernie wysoką temperaturę urządzenia,
- kod 46 – wskazuje na przepełnienie absorbera, czyli osadnika,
- kod 48 – wskazuje na problem z głowicą urządzenia,
- kod 49 – informuje o zbyt niskiej temperaturze wewnątrz drukarki,
- kody 50, 51, 52, 57, 5A, 5B, 5C, 5D, 5E, 6C, 6F – dotyczą zacięcia papieru lub problemów z enkoderem,
- kody 70, 71, 72, 73, 7A, 7D – dotyczą zacięcia papieru lub problemów z enkoderem,
- kod 8F – wskazuje na usterkę napędu poboru lub podawania papieru,
- kody A5, A6, A7, A8, AF – charakterystyczne dla urządzeń wielofunkcyjnych, wskazują na nieprawidłowości w obszarze skanera, lampy lub podajnika ADF,
- kod E0 – informuje o problemie ze skanerem,
- kody E3 i E3 – informują o problemach z płytą główną PCB.
Jak usunąć błędy?
Gdy już rozszyfrujemy podawany przez urządzenie komunikat, dowiemy się, na jaki obszar urządzenia należy zwrócić uwagę. Zanim przystąpimy do działania, warto wykonać prosty reset urządzenia, odłączając je z gniazdka sieci elektrycznej na kilka minut. Zdarza się bowiem, że kody błędów pojawiają się bez związku z jakąkolwiek awarią. Jeżeli to nie pomoże, będziemy musieli poszukać przyczyny nieprawidłowości.
Gdy kod błędu wskazuje na usterkę natury mechanicznej, trzeba będzie ją rozwiązać, np. usuwając zacięty papier z rolek. Uwaga, kody wskazujące na zacięty arkusz mogą pojawić się nawet w sytuacji, w której kartka nie utknęła między rolkami. Do ich wystąpienia może bowiem doprowadzić każde zanieczyszczenie. Jeżeli zatem nie stwierdzisz zacięcia papieru, będziesz musiał dostać się pod obudowę i dokładnie wyczyścić drukarkę.
Jeżeli błędy wskazują na nieprawidłową temperaturę drukarki, pozostaje nam przenieść urządzenie w inne miejsce. To zazwyczaj rozwiązuje problem, ale uwaga – nie próbuj drukować od razu po przeniesieniu urządzenia. Pozwól mu ogrzać się lub schłodzić do właściwej temperatury pokojowej. Może to potrwać od kilku do kilkunastu minut.
Niektóre komunikaty są spowodowane nie zaniedbaniami użytkownika, a “przebiegiem” urządzenia drukującego. Należy pamiętać, że poszczególne podzespoły mają określoną żywotność, co oznacza, że po wydrukowaniu określonej przez producenta liczby kopii, kwalifikują się do wymiany. Czy zatem wizyta w serwisie jest w tym przypadku jedynym rozwiązaniem? Tak i nie. Warto wiedzieć, że każda firma (Brother nie jest tu wyjątkiem) określa żywotność podzespołów eksploatacyjnych z pewnym zapasem. Jeżeli drukarka informuje nas o konieczności wymiany części X lub Y, nie unikniemy tego, ale w awaryjnej sytuacji, możemy zresetować licznik i drukować dalej.
Żeby móc to zrobić, najpierw należy wprowadzić drukarkę w tryb serwisowy, tzw. maintenance mode. Istnieje kilka sposobów dostania się do menu, z którego będziemy mogli wyzerować “przebieg”: przytrzymując przez 5 sek. przycisk Home (lub z ikoną domu) albo odłączając sprzęt z prądu, wciskając i przytrzymując przycisk Menu i ponownie podłączając przewód do gniazdka.
Dalsze kroki postępowania powinny wynikać ze specyfiki błędu i mogą wymagać wpisania określonej sekwencji liczb. Przykładowo, aby zresetować licznik absorbera, wpisujemy sekwencję 2, 7, 8, 3. Podkreślamy jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe i powinno być stosowane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.
10 komentarzy
mam problem z drukarką brother DCP7010 wyświetla mi napis druk niemożliwy co może być przyczyną
Dzień dobry,
zgodnie z instrukcją dostępną na stronie producenta dla tego modelu urządzenia, komunikat druk niemożliwy oznacza problem mechaniczny. Szczegółowe informacje w zakresie postępowania przy tego typu “usterce” znajdziesz w instrukcji na stronie 26. Instrukcja do pobrania z: https://download.brother.com/welcome/doc002232/dcp7010l_pol_usr.pdf
W drukarce DCP-J140W drukowany jest jakiś tekst nie ten, który obecnie zaznaczyłem do wydrukowania. Jak mam postępować?
Brother dcp -J105 komunikat że nie może inic. AF co robić ?
Bardzo prosta sprawa. Dosłownie 5 minut. Wystarczy odłączyć taśmę od skanera w przedniej części, umyć alkoholem izopropanolem (14 zł za litr plus przesyłka) zakończenie szczoteczką do zębów, dokładnie wysuszyć, czasami wystarczy delikatnie odciąć ze 2 mm i włożyć spowrotem. Tego drugiego sposobu nie stosowałem, ktoś opisywał to w internecie. Pierwszy sposób pokazywał na YouTube Hindus, coś komentując bardzo niewyraźnie w swoim języku. Mył też dokładnie okolice złączki i część tz. damską. Suszył suszarką do włosów. W moim przypadku zdało to egzamin. Ale z błędem nr 40 nie mogę dać sobie rady. pozdrawiam. czesterw
HL-4040CN “Nie można dr. 32 Włącz i wyłącz urządzenie” tylko nic to nie daje
co zrobić jak lc1000 wyświetla kod 46
Dzień dobry mam komunikat wymień beben
Oczywiście wymieniłam na nowy
Komunikat nadal wyskakuje
Brother DCP-L2532DW
Jaką sekwencje wrzucić aby skasowac bład?
BROTHER DCP T510W NIE MOZNA ZMIENIC JAKOSC KOPIOWANIA CAŁY CZAS WYSWIETLA SIĘ JAKOŚĆ NAJLEPSZA Z GWIAZDKĄ I NIE MOZNA ZMIENIĆ STRZAŁKĄ GÓRA DÓŁ.
Witam posiadam urządzenie wielofunkcyjne
Brother MFC-795CW (faks, Wi-Fi, ADF) niestety w jednym wyskakuje błąd F4 a na drugim błąd 50… Proszę o pomoc co one oznaczają i jak można to naprawić o ile się da. Dziękuję