Standardowe drukarki domowe lub biurowe obsługują maksymalny format A4. To całkowicie wystarcza do zaspokojenia zdecydowanej większości potrzeb przeciętnego użytkownika urządzeń drukujących. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zachodzi konieczność wydruku czegoś większego – plakatu, prezentacji, zdjęcia itp. Czy w takim przypadku jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług zakładu poligraficznego? Oczywiście, że nie! Także ten temat załatwimy w zaciszu własnych czterech ścian i wcale nie musimy w tym celu kupować modelu drukującego w większym formacie niż standardowy.
Wydruk w formacie większym niż A4 ma masę zalet. Zdjęcia utrwalone na dużej powierzchni, zwłaszcza artystyczne, prezentują się fenomenalnie, a plakaty – są atrakcyjniejsze, bardziej widoczne i czytelniejsze. Każdy z tych czynników odgrywa dużą rolę nie tylko w sytuacji, gdy chcemy stworzyć stylową ozdobę na ścianę, ale przede wszystkim, gdy mówimy o reklamie outdoorowej. Nie można też przemilczeć faktu, że nie da się prowadzić prezentacji na wydrukach w formacie A4 (nie wszędzie przecież mamy dostęp do dużego monitora lub rzutnika). Jak uzyskać taki wydruk na domowej drukarce?
Najprostsze rozwiązania zwykle okazują się najlepsze
Przede wszystkim należy pamiętać, że taką opcję implementują sami producenci w oprogramowaniu wielu popularnych drukarek. Jak z niej skorzystać? Nie ma jednej poprawnej ścieżki, przedstawiającej poszczególne kroki postępowania. Wynika to z unikalności oprogramowania poszczególnych modeli – poszczególne opcje są nazywane inaczej, mogą być też ukryte w różnych podkategoriach opcji wydruku.
Przykładowo, użytkownicy popularnych w naszym kraju drukarek Epson muszą poszukać karty Page Layout/Układ strony, zaznaczyć funkcję Multi-Page, wybrać opcję Poster Printing i określić, na ile kartek system ma podzielić obraz. Następnie definiujemy ustawienia dodatkowe – wydruk bez marginesów lub z marginesami, z liniami pomocniczymi lub bez. Gotowe. Po kliknięciu polecenia Drukuj możemy cieszyć się stworzonym przez siebie plakatem.
Równie łatwo stworzymy plakat korzystając z drukarki OKI. W tym przypadku, w konfiguracji zaawansowanej wybieramy Tryb wykończenia i szukamy opcji Drukowanie plakatu. W opcjach ustawiamy pozostałe parametry i gotowe.
W przypadku pozostałych producentów, poszczególne kroki są równie łatwe i na tyle intuicyjne, że poradzi sobie z tym większość użytkowników. W ostateczności, można posiłkować się instrukcją obsługi lub kontaktem z supportem.
Z tym zadaniem poradzi sobie większość programów graficznych
Może się zdarzyć, że funkcja drukowania plakatu nie będzie dostępna dla danego modelu drukarki lub dla systemu operacyjnego, z którego korzysta użytkownik (programy sterujące dla poszczególnych platform nie zawsze są tożsame). W takim przypadku możemy posiłkować się zewnętrznymi narzędziami.
Wiele osób wychodzi z założenia, że najłatwiejszą metodą jest pocięcie grafiki na fragmenty i zapisanie każdego z nich jako oddzielny plik. Cóż, można zrobić to w ten sposób, ale to wymaga sporej precyzji i zajmuje nieco czasu. Po co utrudniać sobie życie, skoro można zrobić to łatwiej?
Funkcję drukowania plakatów oferuje większość programów graficznych i wcale nie mówimy tu o software’owych kombajnach dla grafików. Najprostsza metoda przewiduje sprowadzenie pliku do formatu PDF i otwarcie go w programie Adobe Acrobat, z którego korzysta chyba każdy użytkownik komputera. Aby wydrukować grafikę na kilku stronach, po wybraniu polecenia Drukuj należy otworzyć menu Skalowanie. Tam stosownie do preferencji, wybieramy strony, które chcemy podzielić (jeżeli jest ich więcej niż jedna) Do wyboru mamy wszystkie lub tylko duże strony.
Program oddaje nam do dyspozycji wiele przydatnych narzędzi. Z poziomu menu możemy ustalić skalowanie strony, określić parametry nakładek (czyli zachodzących na siebie fragmentów), dodać znaczniki pomagające przyciąć nakładki, a nawet zaopatrzyć każdą ze stron w numer i nazwę pliku.
O czym należy pamiętać?
Trzeba wiedzieć, że wydruk rozłożony na kilka stron będzie różnił się od tradycyjnego formatu A4. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że poszczególne fragmenty grafiki zostaną znacznie powiększone. Na jaw wyjdą zatem wszelkie niedoskonałości obrazu. Mając to na względzie, do wydruku plakatu należy użyć pliku o najwyższej możliwej rozdzielczości, jeżeli mamy taki wybór. Jeżeli zamierzamy skorzystać ze zdjęć zrobionych przez siebie, o ich przeznaczeniu warto pamiętać już na etapie wykonywania fotografii. W ustawieniach aparatu wymuszamy zrobienie zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości, jaką oferuje matryca. Ważny jest też aspekt, czyli proporcje. Tutaj wybieramy taką wartość, która odpowiada naszemu zamysłowi.
Ostatnia rada, jeżeli chcemy uzyskać satysfakcjonującą jakość, nie możemy oszczędzać, ani na tuszu, ani na papierze. Zależy nam przecież na możliwie najlepszym odwzorowaniu barw i szczegółów. W opcjach wydruku wybieramy zatem stosowną jakość. Oszczędności nie powinny dotyczyć też papieru. Świetnie sprawdzi się papier kredowy o minimalnej gramaturze 130 g, ale lepiej postawić na coś grubszego. W opinii niektórych specjalistów, minimalna gramatura nie powinna być niższa niż 170 g.
2 komentarzy
Dzięki za poradnik!
Dziękuję za świetny poradnik!