Nowoczesna technologia – nie sposób obejść się bez niej we współczesnym świecie, ale potrafi też napsuć nam sporo krwi. Niestety, mimo że postęp technologiczny ani myśli zwalniać tempa, człowiekowi wciąż nie udało się stworzyć urządzenia idealnego, a to oznacza, że każdy sprzęt wykazuje mniejsze lub większe problemy. Jakie bolączki trapią drukarki? Wśród najczęściej występujących, należy wskazać na brak komunikacji z komputerem – pomimo usilnych starań użytkownika, laptop lub pecet nie wykrywa urządzenia peryferyjnego. Co zrobić w takiej sytuacji? Poniżej wskazujemy na możliwe przyczyny wystąpienia problemu i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.
Zanim zaczniesz doszukiwać się problemu w drukarce, zajrzyj na fora zrzeszające miłośników nowoczesnych technologii i przejrzyj newsy serwowane przez branżowe portale, zwłaszcza jeżeli wcześniej oba urządzenia komunikowały się ze sobą bez najmniejszych problemów. W jakim celu? To proste – często okazuje się, że winowajcą jest ostatnia aktualizacja systemu operacyjnego. Niestety, użytkownicy wiodącej platformy z okienkami w logo przyzwyczaili się już, że łatki mające rozszerzać funkcjonalność i naprawiać błędy często czynią więcej szkody niż pożytku. Jeżeli winę ponosi wadliwy pakiet instalacyjny, informacja na ten temat z całą pewnością pojawi się w branżowych mediach. Wówczas, pozostanie ci czekać na kolejną łatkę naprawiającą nowy problem lub powrót do wcześniejszej wersji systemu. Jeżeli jednak nowe oprogramowanie nie jest źródłem kłopotów, problemu trzeba poszukać nieco głębiej.
Komputer nie widzi nowej drukarki
System Windows ma zaimplementowane sterowniki do większości drukarek, a peryferia podłączane za pomocą portu USB działają na zasadzie plug & play. Oznacza to, że po podłączeniu sprzętu, proces jego instalacji rozpoczyna się automatycznie i nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych czynności. Zdarza się jednak, że po podłączeniu przewodu do portu, nie dzieje się absolutnie nic. Co robić w takiej sytuacji?
Zacznijmy od rzeczy najprostszych – upewnij się, że drukarka jest podłączona do gniazdka sieciowego i włączona. Jeżeli sprzęt będzie nieaktywny, komputer nie wykryje go. Kolejna rzecz, podłącz urządzenie do innego portu USB. Może się okazać, że problem leży w uszkodzonym gnieździe. Jeżeli drukarka została podłączona w sieci, koniecznie sprawdź, czy pecet lub laptop ma połączenie z siecią Wi-Fi. upewnij się też, że komunikacja bezprzewodowa została włączona w drukarce.
Idziemy dalej, brak reakcji komputera na podłączoną drukarkę może oznaczać, że system nie został wyposażony w odpowiednie sterowniki. W takim przypadku, musisz zainstalować je samodzielnie, z nośnika dołączonego do sprzętu lub pobierając pakiet instalacyjny ze strony producenta (pozostawiając na ten czas drukarkę odłączoną).
Spróbuj ręcznie dodać drukarkę. Poprawna ścieżka (dla Windows 10) to: Panel sterowania/Sprzęt i dźwięki/Urządzenia i drukarki. Znajdź opcję Dodaj urządzenie i postępuj zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie.
Komputer przestał widzieć drukarkę, z którą wcześniej współpracował bez żadnych problemów
Nie tylko nowe drukarki sprawiają kłopoty. Czasami zdarza się, że komputer “dogaduje się” z urządzeniem drukującym przez bardzo długi czas, a nagle pojawia się problem. W takiej sytuacji, winę może ponosić wspomniana wcześniej aktualizacja systemu, przy czym niekoniecznie musi chodzić o wadę nowego pakietu.
Jeżeli dostawca OS-u wprowadził zaawansowane zmiany, może się okazać, że zainstalowane sterowniki drukarki przestały być kompatybilne z systemem. Inna sprawa, sterowniki mogą zostać uszkodzone w następstwie przerwy w zasilaniu, która doprowadziła do wystąpienia błędów systemowych. W każdej z tych sytuacji, odinstaluj urządzenie i odłącz je od komputera. Teraz pozostaje ci ściągnąć aktualne oprogramowanie z oficjalnego repozytorium producenta (nie polecamy innych źródeł, gdyż pod pozorem sterowników często przemycane jest złośliwe oprogramowanie) i zainstalować je. Uwaga, przed rozpoczęciem instalacji koniecznie odłącz drukarkę i podłącz ją dopiero, gdy sterowniki zostaną zainstalowane!
Skoro już wspomnieliśmy o złośliwym oprogramowaniu, często zdarza się, że winę za brak komunikacji komputera z peryferiami ponoszą właśnie wszelkiej maści wirusy. Przeskanuj całe urządzenie dobrym programem antywirusowym i upewnij się, że w przyszłości pozostanie on włączony i aktualny.
Jakie są inne przyczyny niewykrywania drukarki? Jeżeli urządzenie przez cały czas było połączone z komputerem za pomocą kabla USB, możliwe, że to właśnie ten element uległ uszkodzeniu. Częste przestawianie drukarki (np. przy ścieraniu kurzu) powoduje wystąpienie naprężeń, a to z kolei może doprowadzić do uszkodzenia jednej z żył. Podłącz wysokiej klasy przewód (nie z chińskich platform sprzedażowych, które często okazują się niesprawne) i sprawdź, czy komputer wykryje urządzenie.
Jeżeli powyższe porady nie pomogły, warto skontaktować się z supportem producenta. Wykwalifikowany konsultant wskaże inne możliwe przyczyny, a jeżeli uzna, że wina leży po stronie usterki technicznej samej drukarki, wskaże punkt, który wykona naprawę gwarancyjną lub pogwarancyjną.