Domowe i biurowe drukarki dawno temu przestały być już tylko prostymi urządzeniami. Współczesne modele oferują ogrom funkcji i wyposażenia dodatkowego. Wszystko to sprowadza się do jednego – do ułatwienia codziennej pracy. Jedną ze współczesnych innowacji jest możliwość zaopatrzenia drukarki w nośnik typu flash, w postaci karty pamięci. Jakie formaty kart są obsługiwane przez znajdujące się w produkcji urządzenia drukujące? Czemu służy to udogodnienie i jak wybrać najlepszą kartę? Poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.
Wielu Czytelników z pewnością pamięta czasy, kiedy drukarki były prostymi urządzeniami z dwoma przyciskami na obudowie. Wówczas, tego typu sprzęty nie oferowały niczego poza swoją podstawową funkcjonalnością, a i tak kosztowały na tyle dużo, że na taki zakup decydowały się przede wszystkim te osoby, którym urządzenie drukujące rzeczywiście było potrzebne. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Przeciętny użytkownik komputera spokojnie może pozwolić sobie na taki wydatek, a nawet podstawowe modele oferują już udogodnienia, które wcześniej były dostępne wyłącznie w sprzętach klasy high-end. Jednym z takich “bonusów” jest wbudowany czytnik kart pamięci.
Karta pamięci, czyli jeden z najbardziej uniwersalnych nośników
Z takiego udogodnienia korzysta niezliczona ilość urządzeń elektronicznych – od mobilnych odtwarzaczy, poprzez smartfony i tablety, aż po aparaty i kamery cyfrowe. W każdym z tych przypadków, karta pamięci pełni funkcję rozszerzenia pamięci wbudowanej lub podstawowego nośnika danych. Jej funkcjonalność sprawia, że przenoszenie plików między urządzeniem X i Y odbywa się bezproblemowo i błyskawicznie – kartę z jednego sprzętu możemy przełożyć do drugiego, skopiować interesujące nas materiały i gotowe.
Tak duża uniwersalność wynika z pewnej “standaryzacji” formatu. Dla pełnej jasności, żadne przepisy nie określają formy kart pamięci, więc słowo “standaryzacja” zostało tu użyte nieco na wyrost. Należy jednak podkreślić, że na rynku liczą się przede wszystkim dwa formaty – SD i microSD. Na przestrzeni lat, różni producenci eksperymentowali z różnymi formatami, jednak w praktyce, te prawie nie wychodziły ponad zastosowania realizowane w obrębie jednej niszy. Inaczej wygląda to w przypadku kart SD i microSD.
Z tych formatów korzystają niemal wszystkie sprzęty, w których zachodzi konieczność rozszerzenia pamięci wewnętrznej. W stosowne złącze wyposażone są też współczesne drukarki, które bez problemu radzą sobie z odczytem danych zapisanych na karcie SD. A co z drugim z wymienionych formatów? Za pomocą specjalnego adaptera, kartę microSD można w jednej chwili przeistoczyć w pełnoprawny nośnik SD, należy więc uznać, że urządzenia drukujące obsługują także ten format (choć nie w sposób bezpośredni).
Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że im bardziej zaawansowany model drukarki, tym więcej formatów może obsłużyć. Należy tu wskazać na następujące typy kart:
- Memory Stick,
- Memory Stick PRO,
- SmartMedia,
- MultiMedia,
- CompactFlash.
Wszystko po to, by sprzęt mógł odpowiadać także na potrzeby tych użytkowników, którzy stawiają przed nim także profesjonalne zadania.
Po co nam takie udogodnienie?
O ile roli karty pamięci, jako nośnika danych w smartfonach i innych sprzętach, nie trzeba wyjaśniać nikomu, to wiele osób zapewne podda w wątpliwość sens stosowania takiego rozwiązania w drukarce. Wbrew pozorom, ma to bardzo dużo sensu.
Nie jest tajemnicą, że współczesne urządzenia drukujące nie muszą być fizycznie połączone z komputerem, by móc z nich korzystać. W przypadku modeli wyposażonych w slot kart pamięci, komputer staje się całkowicie zbędny, przynajmniej w podstawowych zastosowaniach. Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcemy szybko wydrukować przed chwilą wykonane zdjęcia. Dysponując odpowiednim urządzeniem drukującym, nie musimy w tym celu podpinać aparatu do komputera. Wystarczy wyjąć kartę pamięci i umieścić ją w slocie drukarki. Sprzęt rozpozna pliki graficzne i umożliwi drukowanie bezpośrednio z panelu drukarki.
Inny przykład: drukarka z kartą pamięci staje się czymś w rodzaju serwera plików w sieci lokalnej. Jeżeli urządzenie współpracuje z kilkoma komputerami, każdy użytkownik będzie mógł pobrać dane na swój dysk, wprowadzić odpowiednie modyfikacje i rozpocząć drukowanie własnej wersji dokumentu/grafiki. Tak samo działa to w drugą stronę: nie ma najmniejszego problemu z przesłaniem plików z komputera na kartę, by udostępnić je innym userom.
Zanim kupisz kartę, czyli o tym warto pamiętać
Pozornie może wydawać się, że im szybsza (mowa o prędkości zapisu) i bardziej pojemna karta, tym lepiej. W praktyce okazuje się jednak, że nie można przesadzać w tym temacie. Owszem, w sprzedaży znajdziemy niewielkie nośniki, których pojemność przekracza 1 TB. To wręcz niewiarygodne, że tak małe urządzenie może zmieścić tyle samo danych, co potężny dysk twardy. Warto jednak wiedzieć, że niewiele jest urządzeń drukujących, które poradzą sobie z odczytem tak pojemnej karty. Maksymalny obsługiwany rozmiar zawsze jest określany przez producenta w specyfikacji technicznej danego modelu.