Większość z nas, od drukarek wymaga przede wszystkim sprawnego realizowania ich podstawowej funkcji. Oczywiście, dobra jakość wydruku to podstawowy aspekt, który należy mieć na uwadze wybierając tego typu sprzęt. Jeżeli jednak można uczynić pracę znacznie łatwiejszą i przyjemniejszą, dlaczego tego nie zrobić? Zapraszamy na przegląd najciekawszych opcji, oferowanych przez nowoczesne urządzenia drukujące.
Pod względem funkcjonalności, z drukarkami jest trochę jak ze smartfonami – inteligentne telefony mają przede wszystkim umożliwiać nawiązywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości. Każdy jednak przyzna, że przeglądarka internetowa, odtwarzacz multimediów i pełnoprawny aparat fotograficzny (choć obecnie bardziej na miejscu jest liczba mnoga, bo nawet budżetowe smartfony mają więcej obiektywów, niż profesjonalny fotograf nosi w swojej torbie ze sprzętem) to przyjemne bonusy, z których korzystamy na co dzień i które znacząco zwiększają możliwości urządzenia. Podobnie jest z drukarkami – wszelkie “bajery” są w zasadzie zbędne, ale każdy, kto skorzystał z nich choć raz, nie wyobraża sobie już powrotu do podstawowych modeli. O jakich funkcjach mowa?
Jak zmieniają się drukarki?
Baczni obserwatorzy rynku nowoczesnych technologii z całą pewnością zauważyli, że w kwestii technologii drukowania, na przestrzeni lat nie zmieniło się zbyt wiele. “Atramentówki” i “laserówki” wciąż działają na podobnej zasadzie, co modele sprzed lat. Oczywiście, proces ten jest nieustannie udoskonalany, ale mówimy tu bardziej o ewolucji niż o rewolucji. Trudno mieć o to pretensje do producentów, bo można przecież wymyślać koło na nowo, ale i tak nie uda się uczynić go bardziej okrągłym. Prawdziwe zmiany kryją się w funkcjach pobocznych.
Aby współczesne drukarki nie odstawały technologicznie od ery, w której przyszło im funkcjonować, producenci postawili przede wszystkim na:
- integrację wielu funkcjonalności w jednym urządzeniu,
- komunikację bezprzewodową,
- możliwość współpracy z wieloma urządzeniami,
- funkcje smart,
- uniezależnienie procesu drukowania od korzystania z komputera.
Brzmi interesująco? Rozbijmy więc ten temat na czynniki pierwsze.
Nikt nie powiedział, że drukarka może tylko drukować
Drukarki jednofunkcyjne wciąż mają mocną pozycję na rynku, ale coraz więcej osób kieruje swoją uwagę w stronę urządzeń wielofunkcyjnych. Nic dziwnego, bo skoro za niewiele wyższą cenę można nabyć sprzęt, który poza drukowaniem oferuje też funkcję skanera i kopiarki, dla wielu wybór wydaje się oczywisty. Urządzenia wielofunkcyjne nie są nowością, ale i tak zaskakujące jest, że pomysł zintegrowania kilku funkcjonalności w jednej obudowie pojawił się tak późno.
Przewody to przeszłość
Obecnie trwającą erę technologiczną śmiało można określić mianem bezprzewodowej. Przeważająca większość urządzeń może komunikować się ze sobą bez użycia fizycznego połączenia. Pod tym względem, drukarki przez długi czas pozostawały nieco w tyle technologicznego peletonu, ale to się zmienia. Teraz, nawet modele z półki low-end mogą być wyposażone w moduł Bluetooth i/lub Wi-Fi. Przekłada się to na niezrównany komfort – wcześniej, lokalizację drukarki wyznaczała długość kabla, obecnie – sprzęt można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu. Lepsza ergonomia nie jest jednak jedyną konsekwencją implementacji technologii łączności bezprzewodowej…
Kto dziś korzysta z komputera?
… bo dzięki dodatkowym modułom, urządzenie drukujące może współpracować z wieloma komputerami jednocześnie. Mało tego, ze współczesnymi drukarkami mogą łączyć się nawet te sprzęty, które w wielu domach zaczynają wypierać laptopy i pecety. Mowa o smartfonach i tabletach. Ta zmiana definitywnie pogrzebała konieczność przerzucania danych między urządzeniami mobilnymi a komputerem.
Drukarka jak smartfon
Skoro drukarki mogą łączyć się już ze smartfonami, to wypada uprościć ten proces do maksimum. Tutaj z pomocą przychodzi technologia komunikacji bliskiego zasięgu, czyli NFC. Aby móc wydrukować dowolny plik znajdujący się w pamięci smart-słuchawki, nie trzeba nawet konfigurować połączenia. Wystarczy tylko zbliżyć telefon do drukarki, a oba sprzęty połączą się ze sobą.
Smartfony i tablety to urządzenia mobilne, więc wypada wykorzystać tę właściwość także w procesie drukowania. Aby sprowadzić cyfrowy plik to fizycznej postaci, nie trzeba przebywać w pobliżu drukarki. Nie trzeba nawet przebywać w tym samym kraju. Dzięki usłudze drukowania w chmurze, z drukarki możemy korzystać z dowolnego zakątka świata. Warunek jest jeden – oba sprzęty muszą mieć połączenie z Internetem.
Szybciej znaczy sprawniej
Wydajna praca polega na zminimalizowaniu liczby procesów, niezbędnych do jej realizacji. Doskonale rozumieją to producenci współczesnych drukarek. Dzięki złączom umożliwiającym podłączenie zewnętrznych nośników, nie musimy już nawet włączać komputera czy wyciągać z kieszeni smartfona, by móc wydrukować plik. Wystarczy tylko umieścić kartę pamięci lub pendrive w dedykowanym slocie. Proces drukowania zainicjujemy z poziomu panelu drukarki (dotykowego lub wyposażonego w fizyczne przyciski).