Drukarki to urządzenia typowo stacjonarne, jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których sprzęt trzeba przetransportować do innej lokalizacji. Może się wydawać, że to banalnie prosta czynność – naszą “atramentówkę” umieszczamy w fabrycznym opakowaniu lub zbliżonym pod względem wymiarów kartonie i gotowe. Praktyka pokazuje jednak, że tak nonszalanckie podejście do tego tematu może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Jak przygotować drukarkę do transportu, żeby uniknąć przykrych niespodzianek?
W instrukcji obsługi większości “plujek” znajduje się zapis, w którym producent nie zaleca przenoszenia drukarki po jej uruchomieniu, chyba że jest to absolutnie konieczne. Problem w tym, że takie “konieczne sytuacje” wcale nie należą do rzadkości. Konieczność wysłania urządzenia do serwisu (podyktowana usterką lub potrzebą wyczyszczenia sprzętu), przeprowadzka – takie przykłady można mnożyć niemal w nieskończoność. Należy pamiętać, że nie wystarczy spakować drukarkę do pudełka. Brak odpowiedniego zabezpieczenia sprzętu doprowadzi do wystąpienia poważnej awarii, a być może nawet trwałego uszkodzenia.
Zanim spakujesz drukarkę – o tym należy pamiętać
Rozpoczynamy od przygotowania urządzenia drukującego do transportu. W pierwszej kolejności, wyciągamy papier i demontujemy podajnik papieru. Następnie otwieramy klapkę pokrywy i wymuszamy przesunięcie karetki na środek. Teraz musimy zabezpieczyć głowice drukujące, bez demontowania wkładów z tuszem (chyba że producent zaleca inne postępowanie). Jak to zrobić? To zależy od modelu drukarki. Niektórzy producenci dostarczają (w zestawie sprzedażowym) specjalne elementy z tworzywa sztucznego, inni zalecają użycie taśmy klejącej. Szczegóły postępowania zawsze są opisane w instrukcji obsługi danego modelu i należy stosować się do tych wytycznych. Po zabezpieczeniu głowic, odłączamy przewód zasilający (drukarka musi być wyłączona) i zabezpieczamy pokrywę przed przypadkowym otwarciem (wystarczy użyć kawałka taśmy klejącej).
Jak poprawnie spakować drukarkę?
Jeżeli sprzęt jest już zabezpieczony, możemy przystąpić do pakowania. Świetnie, jeżeli mamy do dyspozycji oryginalny karton wraz ze styropianowymi wytłoczkami, które zabezpieczą urządzenie drukujące podczas transportu. Jeżeli nie, musimy znaleźć pudełko o zbliżonych rozmiarach, a samą drukarkę zabezpieczamy folią bąbelkową lub innym materiałem ochronnym. Skrzydełka opakowania zamykamy i zaklejamy solidną taśmą.
Transport drukarki
W trakcie transportu musimy zadbać o to, by urządzenie przez cały czas znajdowało się w pozycji poziomej. Maksymalne dopuszczalne odchylenie wynosi 9 procent. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ każda drukarka atramentowa jest wyposażona w tzw. absorber ( nazywany też pojemnikiem zrzutowym albo “pampersem”). Element ten odpowiada za pochłanianie resztek środka drukującego. Jeżeli urządzenie zostanie nadmiernie odchylone od pionu, może dojść do wylania skroplin. Gdy te zaleją układy elektroniczne, drukarka prawdopodobnie nie będzie nadawała się już do użytku. Ważne – jeżeli przewóz drukarki zlecasz firmie kurierskiej, nie zapomnij o umieszczeniu stosownych informacji (odnośnie zawartości pudełka i sposobu transportu) na opakowaniu.