Mówiąc o prawdziwych evergreenach świata mody, na pierwszym miejscu należy wymienić T-shirty. Ten prosty element garderoby mają w swoim portfolio wszystkie marki odzieżowe i każdy uznany projektant. Uwielbiamy je za ich prostotę i wygodę, jaką zapewniają na co dzień. Jednocześnie, T-shirt niezwykle skutecznie podkreśla indywidualny styl. Za sprawą napisów i kolorowych aplikacji, możemy wyrażać swoje poglądy, wskazywać na rzeczy ważne dla nas, a nawet reklamować swój biznes. Na rynku nie brakuje firm, które mogą przygotować właściwie dowolny wzór, warto jednak wiedzieć, że z wykonaniem stylowej aplikacji na koszulkę poradzi sobie każdy, nawet osoba, która w szkole nie błyszczała na zajęciach plastycznych. Jak to zrobić? Poniżej omawiamy dwie niezawodne metody.
Spersonalizowana odzież ma wielu zwolenników. Nic dziwnego. Modyfikując ubrania według własnego gustu, zyskujemy pewność, że mamy na sobie coś niepowtarzalnego i unikalnego. Zakładając koszulkę z wykonaną samodzielnie aplikacją, właściwie eliminujemy ryzyko, że na imprezie spotkamy kogoś, kto będzie ubrany tak samo. To także doskonała opcja dla wszystkich, którzy w gąszczu dostępnych T-shirtów nie potrafią wyłowić tego jednego, niepowtarzalnego wzoru. Nie musimy godzić się na gotowe rozwiązania, bo wykonanie aplikacji na materiale jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.
Opcja nr 1 – farba do tkanin
Pierwsza metoda jest dedykowana przede wszystkim osobom, które mogą się pochwalić niezłymi zdolnościami manualnymi. Spokojnie, nie oznacza to, że musisz być artystą-plastykiem, żeby wykonać aplikację na koszulce. Powinieneś jednak wykazywać względną pewność w operowaniu nożykiem do cięcia tapet i pędzlem. Rzeczy, które będą nam potrzebne do wykonania wzoru, to:
- T-shirt (najlepiej bawełniany),
- drukarka (atramentowa lub laserowa, niekoniecznie kolorowa),
- arkusz papieru technicznego,
- ostry nożyk do tapet,
- kilka szpilek,
- pędzel,
- kawałek tkaniny (której nie szkoda wyrzucić po zakończonej pracy),
- farby do tkanin,
- żelazko.
Zaczynamy od przygotowania pliku graficznego w wysokiej rozdzielczości. Grafikę lub napis drukujemy na arkuszu papieru technicznego. Nada się też zwykły papier kredowy, ale szablon wykonany ze sztywniejszego materiału jest znacznie wygodniejszy w dalszej pracy. Przy użyciu nożyka do tapet, wycinamy wzór. Pamiętaj, jeżeli nie dysponujesz stołem warsztatowym, pod kartkę koniecznie podłóż czystą deskę do krojenia. W przeciwnym wypadku ostrze uszkodzi blat roboczy.
Mamy przygotowany szablon, teraz możemy przejść do nanoszenia nadruku na tkaninę. Koszulkę rozkładamy na równej powierzchni, w taki sposób, żeby szablon mógł szczelnie przylegać do materiału. Do połączenia kartki z tkaniną używamy szpilek. Pod tkaninę, na którą ma być naniesiona aplikacja, podkładamy kawałek materiału. Ma on pełnić rolę bufora, który zapobiegnie przesiąkaniu farby. Teraz możemy dać upust naszej kreatywności i nanieść na koszulkę dokładnie takie kolory, jakie chcemy.
Po zakończeniu pracy zdejmujemy szablon, a jeżeli zachodzi taka konieczność (np. gdy krawędzie są nierówne), wykonujemy konturowanie. Czekamy aż farba wyschnie i zaprasowujemy wykonaną aplikację, koniecznie bez użycia pary. Gotowe! Właśnie wykonałeś własny nadruk na koszulce.
Opcja nr 2 – papier transferowy
Druga technika jest jeszcze łatwiejsza w realizacji i stwarza znacznie mniejsze ryzyko wykonania nieudanego nadruku. W tym przypadku, cały wkład naszej pracy ogranicza się do wydrukowania aplikacji, którą chcemy przenieść na materiał i użycia żelazka. Akcesoria, których będziemy potrzebować, to:
- T-shirt (najlepiej bawełniany),
- drukarka (laserowa lub atramentowa, zależnie od typu aplikacji – kolorowa albo monochromatyczna),
- papier transferowy dostosowany do rodzaju i koloru tkaniny (czyli przenoszący wydruk na inną powierzchnię, do kupienia w większości sklepów z akcesoriami biurowymi),
- żelazko.
Podobnie jak poprzednio, zaczynamy od przygotowania pliku z napisem lub grafiką, którą chcemy przenieść na materiał. Uwaga, w tym przypadku grafikę należy przygotować w taki sposób, żeby została wydrukowana w formie lustrzanego odbicia. Nie jest to nic trudnego, bo taką funkcję oferuje praktycznie każdy, nawet najprostszy program do obróbki grafiki.
Kolejny krok przewiduje załadowanie papieru transferowego do drukarki. Ważne, arkusz należy ułożyć w podajniku w taki sposób, żeby tusz lub toner był nanoszony na powlekaną stronę. Po wybraniu polecenia Drukuj, mamy gotową naprasowankę.
Teraz pozostaje nam przenieść wzór na materiał. Zanim przystąpimy do pracy, należy zapoznać się z zaleceniami producenta co do temperatury żelazka. Po ustawieniu tego parametru na właściwą wartość, wyłączamy funkcję prasowania parowego i przystępujemy do pracy. Wysoka temperatura doprowadzi do przeniesienia grafiki na materiał i utrwali nadruk. To już właściwie wszystko. Wykonanie unikalnej grafiki na T-shircie zajęło nam dosłownie kilka chwil.
Oczywiście, istnieje wiele innych metod wykonania nadruku na koszulce, ale każda kolejna wymaga już pewnych zdolności plastycznych i jest znacznie bardziej absorbująca. Dwie opisane powyżej należą do najprostszych, które jednocześnie pozwalają uzyskać najlepsze efekty.
1 komentarz
Nie zrozumiałam opisu Opcji Nr.1. Po co jest ten szablon, jak on ma właściwie wyglądać i jak go położyć na koszulce i jak go wykorzystać. ???