14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Przelewy24

szybkie i bezpieczne płatności

Darmowa dostawa

przy zamówieniu za 150,00 zł

Kontakt telefoniczny:

(+48) 512 114 795

Kontakt mailowy:

sklep@artjet.pl

do kasy suma: 0,00 zł

Bębny Activejet - Zamienniki bębnów do drukarek laserowych

Bębny do drukarek, obok tonerów są jednym z podstawowych elementów, które podlegają eksploatacji i które co jakiś czas należy wymienić, aby drukować. Zakup oryginalnych bębnów światłoczułych to spory wydatek, co ma szczególne znaczenie w firmach, gdzie koszty drukowania stanowią sporą część firmowego budżetu. Eksploatacja drukarki w oparciu o oryginalne materiały eksploatacyjne nie jest zbyt opłacalna, ale na szczęście są alternatywne rozwiązania! Na rynku dostępne są produkty zamienne, które mogą z powodzeniem zastąpić oryginalne bębny do drukarek. Do jednych z najlepszych na rynku zamienników należą produkty występujące pod marką Activejet. Zamienniki Activejet zostały wprowadzone na rynek polski już w 2002 roku. Firma ACTION, do której należy marka Activejet z biegiem czasu wspięła się do czołówki producentów alternatywnych materiałów eksploatacyjnych w Polsce, ale również i w Europie. Zamienniki bębnów do drukarek od Activejet to inwestycja idealna dla wszystkich firm, jak również dla osób prywatnych, które dużo drukują w domu. Produkty Activejet objęte są gwarancją producenta. Są zgodne z obowiązującymi normami ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 27001.

Co to jest bęben do drukarki laserowej?

Drukowanie laserowe to proces wieloetapowy, ale oczywiste jest, że jego najistotniejszym składnikiem i jednocześnie punktem kulminacyjnym jest sprowadzenie cyfrowego obrazu, który widzimy na ekranie komputera, do papierowej formy. Nie byłoby to możliwe bez bębna światłoczułego - niepozornego elementu, który w praktyce okazuje się sercem każdej "laserówki". Co kryje się pod tym określeniem? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w trakcie pracy drukarki laserowej powstają dwa wydruki. Pierwszy to tzw. wydruk utajony, który dopiero w dalszym etapie procesu zostaje przeniesiony na papier i przyjmuje postać fizyczną, stając się drugim, właściwym wydrukiem. Pierwszy z wymienionych powstaje na powierzchni bębna światłoczułego, skąd zostaje przeniesiony na arkusz.

Bęben światłoczuły - co kryje się pod tym pojęciem?

Bęben światłoczuły to metalowy walec, powleczony materiałem reagującym na światło, potocznie nazywane wiązką lasera. Obecnie, przeważająca większość producentów stosuje powłokę wykonaną z selenu. Naświetlony obszar bębna tworzy wydruk utajony, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Miejsca te przyciągają cząsteczki środka drukującego (kaseta z tonerem jest umieszczona w bardzo bliskim sąsiedztwie walca), a następnie zostają przeniesione na papier, który jest transportowany tuż pod bębnem.

Z powyższego wynika, że to właśnie ten podzespół drukarki jest odpowiedzialny za przenoszenie wydruku na papier i tak jest w istocie. Warto jednak zaznaczyć, że realizuje on zaledwie część tego procesu, bo toner, który trafia na arkusz z powierzchni bębna, nie jest jeszcze finalnie utrwalony. Aby mógł powstać trwały wydruk, muszą zajść kolejne procesy, ale to temat na oddzielną publikację.

Gdzie znajduje się bęben światłoczuły?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, opisywany element jest zlokalizowany tuż przy kasecie z tonerem. Warto jednak rozwinąć ten temat, bo różni producenci stosują różne rozwiązania w tym zakresie.

Obecnie standardem jest montowanie w drukarkach elementu zespolonego - kasety z tonerem, która jest połączona z bębnem światłoczułym. Pozornie wydaje się, że jest to rozwiązanie idealne - gdy zapasy środka drukującego zaczynają się kończyć, użytkownik wymienia jeden podzespół i nie musi się o nic martwić. Cóż, nie można przeczyć faktom, ale takie działanie nie jest podyktowane troską producentów o swoich klientów, a o własne dochody. Dlaczego? To proste - pod względem żywotności, bęben najczęściej "bije na głowę" kasetę. Przykładowo, gdy wydajność wkładu z tonerem jest określana na 1000 stron, wydajność bębna sięga ok. 10000 możliwych do zadrukowania arkuszy. W rezultacie, wraz z pustą kasetą musimy wyrzucić wciąż jeszcze sprawny element światłoczuły.

Z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia, znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest odseparowanie obu elementów. Niestety, taka konstrukcja jest charakterystyczna przede wszystkim dla dużych, wydajnych urządzeń drukujących lub multifunkcyjnych, a takie raczej nie znajdują zastosowania w domu (nie tylko ze względu na gabaryty, ale i cenę).

Zamienniki premium
 • Actis
 • Activejet
 • Asarto
 • Cartridge Web
 • Jetworld
 • Orink
 • Prism
 • Quantec
 • TFO
 • Tiom
 • WOX
Zamienniki producentów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl