Zamiennik do
Producent
Wersja
Stan
Kolor
Tonery Activejet - Zamienniki tonerów do drukarek laserowych
W drukarkach laserowych tonery stanowią największy koszt eksploatacyjny. W przypadku zakupu oryginalnych tonerów musimy liczyć się z wysokimi cenami narzucanymi przez producentów. W wielu przypadkach argumentem przemawiającym za użyciem oryginalnych tonerów był parametry jakościowe stosowanego materiału. W dzisiejszych czasach ta własność jest już w większości nieaktualna, albowiem czołowi producenci zamienników do drukarek jak Activejet dbają, aby ich produkty były zgodne z rygorystycznymi normami dotyczącymi jakości oraz bezpieczeństwa. Wszystko to powoduje, że produkty określane mianem zamienników do drukarek są bezpieczne i ich jakość często nie odbiega od oryginalnych tonerów. To co zyskujemy na zastosowaniu alternatywnych materiałów eksploatacyjnych marki Activejet, to wydajność, przy zachowaniu bardzo wysokiego poziomu jakości druku. W dużo niższej cenie możemy wydrukować znacznie więcej, tym samym generując oszczędności. Ma to ogromne znaczenie głównie w firmach, ale również użytkownicy domowi docenią walory płynące z zastosowania tonerów do drukarek marki Activejet.
Jak skanować na drukarce - podstawowe zasady
Urządzenia drukujące typu all in one zdobywają coraz większą popularność. Nic dziwnego, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w zgrabnej obudowie zamknięta jest funkcjonalność trzech odrębnych sprzętów - drukarki, kopiarki i skanera. Tego typu urządzenia sprawiają zatem, że w warunkach domowych można nie tylko drukować dokumenty lub fotografie, ale także kopiować je i sprowadzać do postaci cyfrowej. Szczególnie przydatna może okazać się ostatnia z wymienionych opcji. Skanowanie przy pomocy drukarki nie jest specjalnie skomplikowane, jednak dla uzyskania najwyższej jakości, warto przestrzegać kilku zasad. Jakich? Wyjaśniamy to poniżej.
Od czego zacząć?
Aby drukarka mogła pełnić funkcję skanera, w pierwszej kolejności należy pobrać odpowiednie oprogramowanie. Każdy producent urządzeń drukujących udostępnia stosowne sterowniki na oficjalnej stronie internetowej i wyłącznie takie źródło należy traktować jako pewnie i bezpieczne. W wielu nieoficjalnych repozytoriach można znaleźć programy obsługujące poszczególne modele urządzeń all in one ale w tym przypadku, nigdy nie możemy mieć pewności, co tak naprawdę instalujemy w pamięci komputera. Jeżeli producent dołączył do zestawu płytę zawierającą paczkę sterowników i dysponujemy komputerem wyposażonym w napęd optyczny, odpada konieczność przeszukiwania wirtualnych zasobów. Wystarczy tylko umieścić nośnik w czytniku, a program inicjujący automatyczną instalację zrobi wszystko za nas.
Podstawowe zasady skanowania dokumentów i fotografii
Po zainstalowaniu odpowiedniego programu, będziemy mogli cieszyć się pełną funkcjonalnością urządzenia. Większość drukarek all in one sprowadza dokumenty papierowe do postaci cyfrowej za pośrednictwem szyby skanera, ale bardziej zaawansowane modele oddają do dyspozycji użytkownika jeszcze jedno rozwiązanie - automatyczny podajnik dokumentów. Z drugiej z wymienionych opcji warto skorzystać zwłaszcza w dwóch sytuacjach - gdy zachodzi potrzeba zeskanowania wielu dokumentów lub gdy trzeba wykonać skanowanie obustronne. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie nadaje się do skanowania fotografii!
Bez względu na wybraną metodę skanowania, dobre rezultaty osiągniemy wyłącznie w przypadku prawidłowego skonfigurowania urządzenia. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór odpowiedniej rozdzielczości. Dla dokumentów monochromatycznych najlepsza jest rozdzielczość 300 dpi. Mniejsza doprowadzi do wystąpienia wielu błędów w skanie, natomiast większa przełoży się na zwiększenie rozmiaru pliku i na wydłużenie samego procesu skanowania, bez zauważalnej poprawy jakości. W tym przypadku zwiększenie rozdzielczości jest zasadne wyłącznie w jednym przypadku - gdy zachodzi konieczność zeskanowania tekstu pisanego drobnym fontem.
Skanując wiele stron kolorowego obrazu, należy upewnić się, że dysponujemy odpowiednią przestrzenią dyskową. Pojedynczy dokument zeskanowany w rozdzielczości 300 dpi może zajmować nawet kilkadziesiąt MB.
Kolejna rzecz, w przypadku skanowania dokumentów utworzonych na kolorowym papierze, nie należy polegać na trybie automatycznym. W tym przypadku, cyfrowy obraz może być niewyraźny, lepiej więc od razu zwiększyć kontrast i skorygować jasność (na plus, o kilkanaście procent), co przełoży się na znacznie lepszą ostrość.
Warto zapamiętać, że tryby wykorzystujące półtony są dedykowane przede wszystkim do skanowania plików graficznych i fotografii. Nie nadają się natomiast do skanowania tekstu, bowiem w przypadku ich zastosowania, znacząco utrudnimy zadanie programom rozpoznającym litery.