Zamiennik do
Producent
Wersja
Stan
Kolor
Bębny TelForceOne do drukarek HP - Zamienniki bębnów HP
Od samego początku Hewlett Packard czyli HP jest producentem różnego rodzaju przyrządów elektronicznych dla różnych ośrodków badawczych. Co ciekawe głównie produkowała bardzo dobrej jakości urządzenia pomiarowe miedzy innymi oscyloskopy, woltomierze jak też analizatory widma czy różnego typu generatory. Hewlett w tej dziedzinie odnosił wiele sukcesów i był niezwykle ceniony za swoje osiągniecia i jakość produkowanych urządzeń. Do największych sukcesów firmy należą między innymi stworzenie sprzętu pomiarowego do mikrofal czy sprzętu pomiarowego do półprzewodników i układów scalonych. HP posiada doskonałą organizacje, a każdy rodzaj wytwarzanego sprzętu pochodzi z oddzielnego działu czy komórki. Firma cały czas powiększa się tworząc nowe elementy, będące częścią większej produkcji, mowa tutaj między innymi o kardiomonitorach i elektrokardiografach. Do największych i najbardziej prestiżowych klientów Hewlett Pacard należą takie potęgi jak NASA, DARPA, MIT, CERN. Na światowym rynku jest bardzo wiele firm oferujących zamienniki do urządzeń tej firmy. Jeśli chodzi o drukarki, kopiarki czy urządzenia wielofunkcyjne to firma TFO dystrybuuje zamienniki bębnów dedykowane do tych urządzeń.
HP
Bęben w drukarce - co to jest?
Drukarki laserowe wydają się być wyjątkowo skomplikowanymi urządzeniami. Należy jednak z całą stanowczością podkreślić, że to przekonanie nie ma nic wspólnego z faktami. W rzeczywistości, pod względem konstrukcyjnym "laserówka" jest prostsza niż "atramentówka". Jednym z elementów, które uczestniczą w procesie powstawania wydruku laserowego jest bęben. Co kryje się pod tą nazwą? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
W rozmowach na temat drukarek laserowych dość często pojawia się określenie bęben lub bęben światłoczuły. Rzecz w tym, że dla wielu początkujących użytkowników tego typu urządzeń, brzmi ono jak niezrozumiały kod. Żeby wyeliminować wszelkie wątpliwości w tym temacie, rozbijamy definicję bębna na czynniki pierwsze.
Jak powstaje wydruk laserowy?
Rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z rolą bębna światłoczułego wymaga przybliżenia zasady działania drukarek laserowych. Trzeba bowiem wiedzieć, że wiązka lasera (a dokładnie - światła) nie oddziałuje bezpośrednio na papier. Aby mógł powstać wydruk, elementy emitujące i odbijające światło działają na element pokryty materiałem światłoczułym. Dzięki temu, powstaje tzw. wydruk utajony, do którego przyciągane są drobinki tonera. Te następnie trafiają na papier i podlegają utrwaleniu w warunkach wysokiej temperatury. Gdzie tu rola bębna?
Bęben w drukarce laserowej - co to takiego?
Owym elementem, który jest pokryty materiałem światłoczułym (najczęściej selenem, ale nie tylko), jest właśnie bęben. Właśnie z tego względu, podzespół ten często jest nazywany także wkładem światłoczułym. Charakteryzuje się walcowatym kształtem i niewielką średnicą. Ten ostatni czynnik sprawia, że proces nanoszenia wydruku utajonego musi być powtarzany wielokrotnie w każdym cyklu drukowania - nie ma fizycznej możliwości naniesienia obrazu całej strony na bęben. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że z punktu widzenia użytkownika, nie stwarza to żadnych niedogodności - wydruk laserowy powstaje błyskawicznie i niemal bezszelestnie.
Aluminiowy cylinder wkładu światłoczułego jest pokryty kilkoma warstwami metalu. W procesie drukowania laserowego, kluczową rolę odgrywa warstwa półprzewodnikowa. Każdy bęben światłoczuły jest naładowany dodatnio lub ujemnie. Pod wpływem działania wiązki światła, półprzewodnik zmienia opór (zyskuje ładunek przeciwstawny do ładunku elektrostatycznego środka drukującego) i zaczyna przyciągać drobinki tonera. Następnie dochodzi do rozładowania cylindra, a środek drukujący trafia na papier, po czym zostaje utrwalony siłą nacisku i działaniem wysokiej temperatury.
W przeważającej większości przypadków, bęben jest elementem zintegrowanym z kasetą (wkładem zawierającym środek drukujący, czyli toner). Tylko w niektórych modelach urządzeń drukujących, wkład światłoczuły i wkład drukujący występują jako dwa oddzielne podzespoły.
Podsumowując, bez tego niepozornego elementu nie powstanie żaden, nawet najprostszy wydruk. Mamy nadzieję, że udało się nam przybliżyć budowę bębna światłoczułego i funkcję, jaką pełni w drukarkach laserowych.