Zamiennik do
Producent
Wersja
Stan
Kolor
Xerox
Czyszczenie drukarki laserowej - jak pozbyć się kurzu i innych zabrudzeń?
Ze względu na zastosowanie sypkiego środka drukującego, drukarki laserowe uchodzą za mniej problematyczne w kwestii czyszczenia i konserwacji niż "atramentówki". Nie oznacza to jednak, że można je zaniedbywać w tej kwestii. Należy zdać sobie sprawę z tego znaczne nagromadzenie zabrudzeń pod obudową urządzenia może przyczynić się do wystąpienia usterki, a w niektórych przypadkach - nawet poważnej awarii. Jak wyczyścić drukarkę laserową? Na szczęście, to nic trudnego.
Regularne czyszczenie drukarki laserowej pozwoli nam uzyskać maksymalnie dobrą jakość wydruku, ale nie tylko. Nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę z tego, że zadbane urządzenia są mniej podatne na awarie i służą znacznie dłużej. Oznacza to, że czyszczenie i konserwacja "laserówki" to czynności, których nie można lekceważyć.
Co zagraża naszej drukarce?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się, co możemy zastać pod obudową urządzenia drukującego. Przede wszystkim - kurz. Niestety, tego rodzaju zanieczyszczenia osiadają na dosłownie każdej powierzchni, także na obudowie i pod obudową drukarki. Drobinki kurzu docierają do wszystkich zakamarków - rolek transportowych, otworów wentylacyjnych itp. Oprócz tego, w tych samych miejscach zbierają się też resztki tonera i pył z papieru. Jeżeli urządzenie jest ustawione na podłodze lub tuż nad podłogą (czego nie zalecamy), zabrudzeń będzie jeszcze więcej.
Czyszczenie drukarki laserowej krok po kroku
Podanie uniwersalnej instrukcji czyszczenia drukarki jest o tyle trudne, że poszczególne modele różnią się nie tylko budową, ale także zastosowanym wyposażeniem. Skupmy się zatem na najważniejszych kwestiach i na najbardziej newralgicznych obszarach.
W pierwszej kolejności, należy podnieść klapę maskującą i usunąć kasetę z tonerem. Nie zapominaj o najważniejszych zasadach przechowywania wkładu wyjętego z urządzenia. Następnie, drukarkę należy wyłączyć i odłączyć z prądu. Jeżeli komunikacja drukarki z komputerem jest realizowana przez przewód USB, także go odłączamy. Wyjmujemy podajnik papieru i dupleks, jeżeli dany model jest wyposażony w to udogodnienie.
Teraz musimy usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Nie używaj do tego sprężonego powietrza, które tylko popchnie dalej nagromadzony pył i kurz! Znacznie lepiej sprawdzi się zwykły odkurzacz. Jeżeli to możliwe, załóż małą końcówkę, która łatwo dotrze do wszystkich zakamarków i ustaw minimalną moc ssania. Następnie, wnętrze urządzenia przetrzyj niepylącą ściereczką (nada się ścierka z mikrofibry) delikatnie zwilżoną alkoholem lub łagodnym detergentem. Ważne, żeby środek nie wykazywał właściwości żrących i ściernych. Gdy skoczymy, czyszczoną powierzchnię możemy dodatkowo wytrzeć suchą ściereczką (także niepylącą, to ważne).
Przed ponownym montażem, delikatnie przetrzyj kasetę z tonerem i pozostałe elementy, które wcześniej zostały zdemontowane. Wyczyść zewnętrzną część obudowy, zamontuj toner i podajnik papieru. Gotowe. Twoja drukarka laserowa właśnie została gruntownie wyczyszczona.
Dokładne czyszczenie potrwa najwyżej kilkanaście minut. Warto powtarzać tę czynność minimum raz w miesiącu, a jeżeli urządzenie podlega intensywnej eksploatacji, interwał można skrócić do 2-3 tygodni.