Zamiennik do
Producent
Wersja
Stan
Bębny Prism do drukarek Konica Minolta - Zamienniki bębnów Konica Minolta
Drukowanie nie musi być drogie, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zamiennik do drukarki i koszty drukowania możemy zmniejszyć nawet o połowę. Bębny światłoczułe zaraz po tonerach to najczęściej wymieniane podzespoły drukarki. Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy oferują zamienniki o zróżnicowanej cenie, jakości i wydajności. Warto wybierać produkty najlepszych producentów, albowiem stanowią gwarancję odpowiedniego poziomu jakości, który dla wielu użytkowników jest kluczowy, przy wyborze danej marki zamienników. Marka Prism obecna jest na polskim rynku już od 2005 roku, na przestrzeni wielu lat wypracowała metody produkcji, które gwarantują odpowiednią jakość zamienników, już na etapie produkcji, na nowoczesnych liniach produkcyjnych bada się zgodność zamienników z normami ISO, wszystko po to, aby dostarczyć użytkownikom produkty o najwyższej możliwej jakości, a przy tym w cenie dużo niższej, aniżeli oryginalne bębny do drukarek Konica Minolta. Zamienniki Prism sprawdzą się zarówno w biurze, jak i w domu.
Konica Minolta
Bęben w drukarce laserowej - co to takiego?
W powszechnej opinii, kaseta z tonerem jest tym elementem, bez którego laserowe drukowanie nie byłby możliwe. O ile jest w tym sporo racji, to należy jednak wskazać na niekompletność tej tezy, bo za wydruk odpowiada nie tylko zamknięty we wkładzie proszek, ale także bęben światłoczuły. Co kryje się pod tą nazwą? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Drukarki laserowe stają się coraz powszechniejsze. Obecnie, ich cena tylko nieznacznie wykracza ponad koszt zakupu atramentowego odpowiednika, nie należy zatem dziwić się, że coraz więcej osób stawia na cichą, szybką i wydajną technologię laserową. Planujesz zakup "laserówki"? Powinieneś więc poznać jej budowę. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej bębnowi światłoczułemu.
Czym jest bęben w drukarce laserowej?
Najprościej rzecz ujmując, pod pojęciem bębna światłoczułego należy rozumieć wykonany z aluminium walec/wałek o niewielkiej średnicy, którego powierzchnia jest pokryta materiałem światłoczułym (najczęściej selenem). Element, o którym mowa, zależnie od typu drukarki może być naładowany dodatnio lub ujemnie. W wielu urządzeniach drukujących jest zintegrowany z wkładem zawierającym toner, ale niektórzy producenci stawiają na rozłączenie tych dwóch elementów (co jest lepszym rozwiązaniem, piszemy o tym w dalszej części tekstu).
Jaką rolę w procesie drukowania laserowego pełni bęben?
Wiemy już, czym jest bęben światłoczuły, zastanówmy się teraz nad jego udziałem w procesie drukowania. Stwierdzenie, że bez tego elementu nie mógłby powstać żaden wydruk, z całą pewnością nie jest przesadą. Istotą drukowania laserowego jest przyciąganie cząsteczek tonera przez naświetlone obszary. Należy jednak wiedzieć, że wiązka lasera nie oddziałuje bezpośrednio na papier, a właśnie na bęben światłoczuły. W jaki sposób element ten przenosi wydruk na papier? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Sterownik drukarki przetwarza plik przeznaczony do wydruku na język zrozumiały dla urządzenia i na tej podstawie aktywuje wiązkę lasera. Ta nanosi na bęben tzw. wydruk utajony (za pomocą systemu luster i soczewek). Dochodzi do punktowego rozładowania naświetlonych obszarów, a następnie - do przyciągania cząsteczek tonera. Rolki transportowe przemieszczają arkusz tuż pod bębnem, dochodzi do naniesienia wydruku na papier.
Baczni obserwatorzy zauważą, że sam obwód bębna jest zbyt mały, by laser mógł nanieść na ten element utajony wydruk całej strony formatu A4. Jak to zatem możliwe, że w otrzymujemy kompletny wydruk? To proste - proces jest powtarzany wielokrotnie, aż cały arkusz zostanie pokryty drukiem.
Po zakończeniu każdego cyklu pracy, bęben zostaje oczyszczony z resztek tonera. Odpowiada za to tzw. listwa czyszcząca. Na tym etapie nie kończy się jeszcze proces drukowania laserowego, ale cała reszta to już temat na oddzielny artykuł.
Jak długo "żyje" bęben?
Odpowiadając na postawione wyżej pytanie - to zależy, przede wszystkim od producenta. Z reguły jest tak, że żywotność bębna światłoczułego kilkukrotnie przewyższa wydajność kasety z tonerem. Jeżeli zatem masz zamiar kupić urządzenie, w którym wkład drukujący i bęben stanowią oddzielne elementy, nie będziesz musiał zbyt często wymieniać tego drugiego. W niektórych przypadkach, jeden bęben może zapełnić nawet kilkadziesiąt tysięcy arkuszy.