14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Przelewy24

szybkie i bezpieczne płatności

Darmowa dostawa

przy zamówieniu za 150,00 zł

Kontakt telefoniczny:

(+48) 512 114 795

Kontakt mailowy:

sklep@artjet.pl

do kasy suma: 0,00 zł

Bębny Activejet do drukarek HP - Zamienniki bębnów HP

Drukarki laserowe marki Hewlett-Packard są powszechnie stosowane w wielu biurach w całej Polsce. Cieszą się również popularnością wśród użytkowników domowych. Aby drukarka HP mogła funkcjonować, potrzebne jest co jakiś czas uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych, obok papieru głównie mowa o bębnach światłoczułych i tonerach. Oryginalne bębny do drukarek HP nie należą do tanich, za "oryginalność" musimy słono zapłacić. Koszty drukowania rosną, a my zastanawiamy się, czy jesteśmy skazani na korzystanie z oryginałów. Rozwiązaniem są zamienniki bębnów do drukarek. Jednym z producentów zamienników jest firma ACTION, do której należy marka Activejet. Zamienniki Activejet zostały wprowadzone na rynek kilkanaście lat temu, dokładnie w 2002 roku. Od tego czasu produkty Activejet są uważane za jedne z najlepszych dostępnych na rynku zamienników w Polsce. Najlepszym tego dowodem są liczne pozytywne opinie klientów, czy też zwycięstwa w prestiżowych testach organizowanych przez czasopisma branżowe. Bębny zamienne Activejet wytwarzane są na nowoczesnych liniach produkcyjnych, zgodnych z normami ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 27001. Wszystko to powoduje, że zakup zamienników Activejet to doskonała inwestycja, które może pomóc wielu firmom w wygenerowaniu oszczędności, nie tracąc na tym na jakości drukowania.

Bębny w drukarkach laserowych - garść przydatnych informacji

Bęben, nazywany też wkładem światłoczułym, jest jednym z najważniejszych podzespołów w drukarce laserowej. Bez niego, nie powstanie żaden wydruk, a nadmierne zużycie tego podzespołu wyraźnie odbije się na jakości uzyskiwanych kopii. Jak zbudowany jest bęben światłoczuły? Jaką pełni funkcję i kiedy należy pomyśleć o jego wymianie? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest bęben światłoczuły?

Mówiąc o bębnie światłoczułym, na myśli należy mieć dość cienki wałek o kształcie cylindra. To właśnie na powierzchni tego elementu powstaje tzw. wydruk utajony - wiązka światła naświetla odpowiednie obszary materiału światłoczułego, tworząc w ten sposób niewidoczny gołym okiem obraz. Następnie, do tych miejsc przyciągane są drobinki tonera, które w dalszej kolejności trafiają na papier, tworząc w ten sposób fizyczny wydruk.

Jak zbudowany jest bęben światłoczuły i jak działa?

Bęben światłoczuły jest aluminiowym cylindrem, pokrytym kilkoma warstwami metalu. Z technicznego punktu widzenia, najważniejszą rolę pełni warstwa półprzewodnikowa, która jest naładowana dodatnio lub ujemnie (zależnie od modelu drukarki). Gdy na powierzchnię tej warstwy pada światło lasera (w procesie tworzenia wydruku utajonego), naświetlony obszar zmienia swój opór i zaczyna przyciągać drobinki tonera, które charakteryzują się przeciwstawnym ładunkiem elektrostatycznym. Następnie, środek drukujący jest przenoszony na papier.

Bęben to nie to samo co kaseta z tonerem, ale...

Bęben światło czuły często jest utożsamiany z kasetą zawierającą środek drukujący. W rzeczywistości, są to dwa różne elementy, które w drukarce laserowej pełnią inną funkcję. Pomyłki są jednak całkowicie zrozumiałe. Należy bowiem wiedzieć, że w przypadku większości modeli urządzeń do użytku domowego, bęben światłoczuły jest zintegrowany z kasetą zawierającą toner. W ten sposób, oba elementy tworzą jeden zespół.

Z tego trendu wyłamuje się właściwie tylko jeden producent - Brother. Japońska firma wyznaje zasadę, że bęben i kaseta powinny być dwoma niezależnymi elementami. Czy takie podejście jest słuszne? Otóż, tak. Wynika to z faktu, że tempo zużycia światłoczułej powierzchni bębna nie jest proporcjonalne do tempa, w jakim z kasety ubywa środka drukującego. Przeciętny bęben może być 3-, 4- lub nawet 10-krotnie dłużej eksploatowany niż przeciętny wkład drukujący. Integrując oba podzespoły, producenci w praktyce narażają swoich klientów na niepotrzebne straty finansowe i przyczyniają się do zwiększenia produkcji elektrośmieci.

Kiedy należy wymienić bęben światłoczuły

Wiemy już, że bęben jest dość wytrzymałym elementem drukarki laserowej. Należy jednak pamiętać, że prędzej czy później pojawi się konieczność wymiany tego podzespołu. Jak rozpoznać ten moment? To proste. Wystarczy dokładnie przyglądać się wydrukom. O zużyciu bębna światłoczułego i nadmiernym zabrudzeniu jego powierzchni świadczy obniżona jakość drukowania. Użytkownik będzie mógł zauważyć na arkuszach smugi, zabrudzone fragmenty i inne wady. Można spróbować przedłużyć żywotność bębna, czyszcząc jego powierzchnię. Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg da tylko krótkotrwałą poprawę.

Zamienniki premium
 • Actis
 • Activejet
 • Asarto
 • Cartridge Web
 • Jetworld
 • Orink
 • Prism
 • Quantec
 • TFO
 • Tiom
 • WOX
Zamienniki producentów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl