14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Przelewy24

szybkie i bezpieczne płatności

Darmowa dostawa

przy zamówieniu za 150,00 zł

Kontakt telefoniczny:

(+48) 512 114 795

Kontakt mailowy:

sklep@artjet.pl

do kasy suma: 0,00 zł

Bębny TelForceOne do drukarek Oki - Zamienniki bębnów Oki

Oki jako firma japońska posiada bardzo rozbudowaną strukturę, dzieli się na wiele komórek i oddziałów, jej główna siedziba jest w Tokio. Firma posiada oddziały na całym świecie. Jej europejski odział nazywa się EMEA - Europe, a afrykański oddział to the Middle East and Africa mieszczący się w Wielkiej Brytanii. W USA znajduje się inna część firmy o nazwie OKI Data Americas, która dokładnie mieści się w Mount Laurel, New Jersey. Najpotężniejsza z nich to - Asia Pacific zlokalizowana w Tokio. Firma Oki posiada też międzynarodowy zasięg, a jej oddziały znajdują się nawet na Bliskim Wschodzie, w Afryce czy Azji i Ameryce Północnej. Na dzień dzisiejszy Oki zatrudnia ponad 20 tysięcy osób. Firma corocznie na cele rozwojowe przeznacza ogromy budżet - około 500 milionów dolarów. Jej urządzenia jak drukarki czy inny sprzęt biurowy można spotkać w największych korporacjach w Polsce i na świecie. Rynek akcesoriów do tych urządzeń jest bardzo nasycony, wiele firm tworzy i sprzedaje zamienniki bębnów do drukarek Oki, w tym dobrze znana na naszym rynku marka TFO, której zamienniki zostały docenione przez renomowane czasopisma branżowe na całym świecie.

Co to jest bęben światłoczuły i do czego jest on potrzebny w drukarce OKI?

Drukarki laserowe wydają się być wyjątkowo skomplikowane. To tylko pozory. W rzeczywistości, są to dość proste urządzenia, a technologia druku laserowego jest znacznie starsza niż atramentowego. Niemniej jednak, przed zakupem takiego modelu, warto zapoznać się z jego budową i funkcją, jaką pełnią poszczególne elementy. Do czego służy bęben światłoczuły w drukarce OKI? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

OKI to japońskie przedsiębiorstwo, które na rynku polskim jest znane przede wszystkim jako producent drukarek laserowych. Należy podkreślić, że "laserówki" stanowią tylko niewielką część portfolio firmy, jednak dzisiaj skupimy się właśnie na tych urządzeniach. Wielu początkujących użytkowników drukarek OKI zastanawia się nad funkcją bębna światłoczułego. Zatem, przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej, by rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane.

Bęben światłoczuły - co to takiego?

Każdy, nawet najmniejszy trybik czy rolka w drukarce laserowej jest elementem niezbędnym w procesie drukowania. Istnieją jednak takie, które mają kluczowe znaczenie, choćby ze względu na technologiczną specyfikę druku laserowego. Jednym z nich jest bęben światłoczuły.

Mówiąc o bębnie, na myśli trzeba mieć aluminiowy podzespół o kształcie cylindra/walca. Jego powierzchnia charakteryzuje się seledynowym kolorem i jest pokryta materiałem światłoczułym, najczęściej - selenem.

W wielu drukarkach, bęben światłoczuły stanowi integralny element kasety z tonerem, czyli wkładu ze środkiem drukującym. W przypadku większości modeli drukarek OKI, bęben jest podzespołem funkcjonującym niezależnie od tonera, stanowiącym oddzielną część.

Jaką funkcję pełni bęben światłoczuły?

W jaki sposób bęben wpływa na proces drukowania? Bez cienia przesady - gdyby nie ten element, żadna cyfrowa treść nie mogłaby być przeniesiona na papier. Żeby lepiej to przybliżyć, warto krótko omówić zasadę działania drukarki laserowej OKI.

Światło lasera wyznacza obszar, do którego mają być przyciągnięte drobinki tonera. Rzecz w tym, że laser nie oddziałuje bezpośrednio na papier, a właśnie na bęben światłoczuły. W ten sposób powstaje wydruk utajony - określony obszar na powierzchni bębna zostaje rozładowany i zaczyna przyciągać cząsteczki tonera. Następnie, środek drukujący zostaje przeniesiony na papier.

Mała powierzchnia wałka uniemożliwia naniesienie całego wydruku w trakcie pojedynczej sekwencji. Właśnie dlatego, proces ten jest powtarzany wielokrotnie, aż cały wydruk zostanie przeniesiony na arkusz. Po zakończeniu tego procesu, specjalna listwa oczyszcza powierzchnię bębna z pozostałości tonera.

Kiedy należy wymienić bęben światłoczuły?

Jak każdy element eksploatacyjny, bęben światłoczuły podlega cyklicznym wymianom. Jak długo może pracować taki element. To zależy od modelu drukarki. W przypadku urządzeń sygnowanych przez OKI, średnia żywotność bębna zamyka się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy stron, przy czym należy podkreślić, że finalna żywotność zależy przede wszystkim od stopnia zadrukowania arkuszy.

Zamienniki premium
 • Actis
 • Activejet
 • Asarto
 • Cartridge Web
 • Jetworld
 • Orink
 • Prism
 • Quantec
 • TFO
 • Tiom
 • WOX
Zamienniki producentów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl