14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Przelewy24

szybkie i bezpieczne płatności

Darmowa dostawa

przy zamówieniu za 150,00 zł

Kontakt telefoniczny:

(+48) 512 114 795

Kontakt mailowy:

sklep@artjet.pl

do kasy suma: 0,00 zł

Jak działa bęben w drukarce laserowej?

Jak to możliwe, że drukarka laserowa w mgnieniu oka potrafi zmienić obraz wyświetlany na monitorze w papierowy wydruk? Proces drukowania laserowego nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać i wbrew obiegowym opiniom nie ma nic wspólnego z wypalaniem liter lub grafiki na arkuszu za pomocą wiązki lasera. Elementem, który pozwala na przeniesienie cyfrowego obrazu na papier jest bęben światłoczuły - podzespół banalnie prosty konstrukcyjnie, ale bez którego nie mogłoby odbyć się żadne drukowanie laserowe. Poniżej przedstawiamy budowę i zasadę działania bębna.

W oczach przeciętnego użytkownika, drukarka laserowa to skomplikowana maszyna, która do przeniesienia wydruku na papier wykorzystuje zaawansowane procesy. Prawda jest jednak nieco bardziej banalna. Coraz popularniejsze "laserówki" charakteryzują się dość prostą konstrukcją, a w sam proces drukowania laserowego jest na tyle nieskomplikowany, że poznając go nieco bliżej, wiele osób może przetrzeć oczy ze zdumienia. Elementem, który umożliwia przeniesienia obrazu z monitora na papier jest bęben światłoczuły i dziś skupimy się właśnie na tym podzespole.

Budowa bębna światłoczułego

Zanim wyjaśnimy zasadę działania bębna, najpierw wypada napisać kilka słów o jego budowie. Kilka, bo więcej nie potrzeba - mówiąc o bębnie światłoczułym, na myśli należy mieć walec pokryty warstwą reagującą na światło (większość producentów używa selenu). Owa warstwa jest poddawana działaniu wiązki lasera i odpowiada za tworzenie tzw. wydruku utajonego, ale po kolei.

Jak działa bęben światłoczuły w drukarce laserowej?

Za tworzenie utajonego wydruku na powierzchni bębna odpowiada światło lasera - odbijane za pomocą systemu soczewek i luster, pada na jego powierzchnię i odwzorowuje grafikę, która ma być przeniesiona na papier. Wcześniej, materiał światłoczuły zostaje naładowany dodatnio lub ujemnie (zależnie od technologii, z której korzysta dane urządzenie).

W tym momencie, bęben (a konkretnie - naświetlony fragment jego powierzchni) zaczyna przyciągać cząsteczki tonera. Poniżej tego elementu znajdują się wałki transportujące papier. Toner zostaje przeniesiony na przemieszczający się arkusz. Na tym etapie, środek drukujący nie jest jeszcze trwale związany z papierem. Za jego utrwalenie odpowiada jednak inny element, zwany fuserem lub piecem.

Uważny user z całą pewnością zauważy, że obwód bębna jest znacznie mniejszy niż długość kartki formatu A4. Jak to zatem możliwe, że zadrukowana zostaje cała kartka? Odpowiedź jest prosta - proces jest powtarzany do momentu uzyskania finalnego wydruku. Gdy na papier naniesiony zostanie pierwszy fragment wydruku, bęben ulega rozładowaniu i oczyszczeniu z ewentualnych pozostałości tonera (tutaj z pomocą przychodzi listwa czyszcząca). Następnie tworzony jest kolejny utajony wydruk.

Wszystko to może wydawać się niezwykle skomplikowane, ale w praktyce, drukarki laserowe są dość prostymi urządzeniami. Najlepiej potwierdza to fakt, że proces zadrukowania kartki A4 trwa najwyżej kilka sekund.

Zamienniki premium
  • Actis
  • Activejet
  • Asarto
  • Cartridge Web
  • Jetworld
  • Orink
  • Prism
  • Quantec
  • TFO
  • Tiom
  • WOX
Zamienniki producentów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl