14 dni na zwrot

bez podania przyczyny

Przelewy24

szybkie i bezpieczne płatności

Darmowa dostawa

przy zamówieniu za 150,00 zł

Kontakt telefoniczny:

(+48) 512 114 795

Kontakt mailowy:

sklep@artjet.pl

do kasy suma: 0,00 zł

Zamiennik vs oryginał - kiedy warto przepłacić?

Prędzej czy później każdy użytkownik drukarki będzie musiał wymienić zasobnik ze środkiem drukującym w swoim urządzeniu. Tutaj pojawia się pewien problem, bo o ile wybór wkładu dedykowanego danemu modelowi nie nastarcza najmniejszych trudności, to decyzja o zakupie elementu oryginalnego lub zamiennika nie jest już taka oczywista. Pojemniki z tuszem sygnowane przez zewnętrznych producentów są wielokrotnie droższe od zamienników, mimo to niektórzy użytkownicy są w stanie zapłacić tę różnicę, argumentując swój wybór twierdzeniem, że "oryginalne musi być lepsze", Czy racja jest po ich stronie? Sprawdźmy to.

Parafrazując znany slogan reklamowy, nie warto przepłacać, gdy nie widać różnicy. Problem w tym, że użytkownicy drukarek z każdej strony są bombardowani zapewnieniami o wyższości wkładów z logo producenta sprzętu nad tzw. "podróbkami". Branżowe media rozpisują się nad niebywałą jakością i wręcz niewiarygodną wydajnością oryginalnego tuszu. Stykając się z takimi zapewnieniami kilka razy dziennie, w końcu zaczynamy brać je za pewnik. Czy rzeczywiście oryginał nie pozostawia najmniejszych szans zamiennikom?

Jakość wydruku

Na początek skupmy się na jakości wydruku. W tym temacie, oryginalne wkłady nie mają żadnej przewagi nad dobrymi zamiennikami. Ręka do góry, kto z użytkowników markowych wkładów nieoryginalnych spotkał się z sytuacją, w której kolory były wyblakłe, niespójne z rzeczywistymi lub gdy środek drukujący nie mógł utrwalić się na papierze lub zaczął zanikać. Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że po drugiej stronie monitora nie pojawił się las rąk. W tym temacie, mamy zatem remis.

Wydajność

"Na zamienniku wydrukujesz 1/4 stron, które możesz zapełnić oryginalnym wkładem" - znacie takie stwierdzenia, prawda? To najlepszy przykład na to, jak marketingowa machina zakrzywia rzeczywistość. Praktyka pokazuje, że najwyższej klasy zamienniki są wydajniejsze od oryginalnych wkładów. Zastanówmy się przez chwilę, skoro producenci sprzedają drukarki niemal po kosztach, zależy im na tym, aby użytkownik możliwie najszybciej kupił kolejny tusz, bo to właśnie tam kryje się zarobek wielkich przedsiębiorstw. Proste i oczywiste.

Uszkodzenie drukarki

"Nie kupuj zamienników, bo zniszczysz swoją drukarkę" - to ledwie półprawda. Rzeczywiście, jakość najtańszych wkładów typu no name pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup zamienników z najwyższej półki (które de facto i tak pozostają tańsze o kilkadziesiąt procent od oryginałów), nie ma mowy o jakimkolwiek ryzyku.

Utrata gwarancji

Zdecydowana większość producentów umieszcza w karcie gwarancyjnej zapis zabraniający używania zamienników. Podkreślamy z całą stanowczością, takie praktyki są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa! Jeżeli producent odmówi naprawy, udaj się po pomoc do Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta.

Werdykt

Mając na uwadze powyższe, łatwo można dojść do wniosku, że zakup oryginalnych wkładów jest pozbawiony sensu. Istnieje jednak sytuacja, w której droższy oryginał będzie lepszym wyborem - gdy do danego modelu nie są oferowane wysokiej klasy zamienniki.

Zamienniki premium
 • Actis
 • Activejet
 • Asarto
 • Cartridge Web
 • Jetworld
 • Orink
 • Prism
 • Quantec
 • TFO
 • Tiom
 • WOX
Zamienniki producentów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl